Ovulácia

Ovulácia je moment, kedy sa uvoľní zrelé vajíčko z vaječníka a postupuje vajcovodom k maternici. Tu môže byť uvoľnené vajíčko oplodnené spermiou. Takto uvoľnené vajíčko je schopné oplodnenia len po dobu cca 24 hodín po ovulácii. Počas pohlavného styku dochádza k ejakulácii, k uvoľneniu spermií. Iba 5 minút trvá spermiám doputovať k uvoľnenému vajíčku vo vajíčkovode, ale ich schopnosť oplodniť vajíčko pretrváva až 72 hodín.

Preto je termín ovulácie veľmi zásadný pre počatie potomka. Svoje plodné dni môžete zistiť rôznymi metódami.

Ako spoznať ovuláciu

Ovuláciu môžeme určiť na základe príznakov alebo výpočtom.

Príznaky ovulácie

Niektoré ženy môžu ovuláciu rozoznať podľa typických príznakov. Medzi základné príznaky sa radí ovulačná bolesť. Ide o ostrú bolesť v podbrušku, ktorá do pár hodín odoznie. Ďalším príznakom je nadprodukcia ovulačného hlienu (cervikálny hlien), ktorý sa v období pred ovuláciou stáva redší a ťažší. Tiež môže dochádzať k slabému krvácaniu alebo špineniu (1 – 4 dni), prípadne k nevoľnosti.

Kedy nastáva ovulácia

K ovulácii pri pravidelnom cykle, ktorý trvá 28 dní, dochádza v strede cyklu, teda 14. deň. Väčšina žien ale nemá pravidelný cyklus, preto odporúčame k zisteniu plodných dní inú metódu. Napríklad pomocou ovulačných testov.

Ako dlho trvá ovulácia

Ovulácia trvá veľmi krátku dobu. Po ovulácii (uvoľnenie vajíčka) môže byť vajíčko po dobu cca 24 hodín oplodnené.

Plodné dni

K ovulácii pri pravidelnom cykle, ktorý trvá 28 dní, dochádza v strede cyklu, teda 14. deň. Väčšina žien ale nemá pravidelný cyklus, preto odporúčame k zisteniu plodných dní inú metódu. Napríklad pomocou ovulačných testov.

Výpočet plodných dní

Medzi hlavné ukazovatele pre určenie najplodnejších dní ženy sú obdobia menštruačného cyklu, hodnotenie cervikálneho hlienu, bazálnej teploty a stanovenie hladiny hormónov.

Menštruačný cyklus

K ovulácii zvyčajne dochádza v polovici menštruačného cyklu, teda 14 dní pred očakávaným termínom menštruácie. Žena s pravidelným 28 denným cyklom ovuluje okolo 13.-15. dňa cyklu. Táto metóda ale môže byť nepresná u žien, ktoré nemajú pravidelný, alebo majú kratší či dlhší cyklus. Ovuláciu môže oneskoriť stres, alebo choroba.

Cervikálny hlien (ovulačný hlien)

Ovuláciu tiež môžete zistiť pozorovaním charakteru cervikálneho hlienu. Cervikálny hlien sa objavuje na začiatku plodného obdobia, teda medzi 9. – 11. dňom cyklu. Hlien v priebehu plodných dní mení svoj vzhľad, je postupne hutnejší, tekutejší a ťažší. Vrchol dosahuje s ovuláciou, teda 13.-15. dňom cyklu. Potom postupne zoslabuje.
Vďaka hlienu môžu spermie ľahšie putovať k vajíčku. Cervikálny hlien má relatívne zásadité pH, a tým chráni semennú tekutinu pred pošvovou kyslosťou a zachováva životaschopnosť spermií.

Bazálna teplota

Ďalšou metódou ako zistiť plodné dni je meranie bazálnej teploty. Je to teplota, ktorá sa meria ráno hneď po prebudení. Môže sa merať v ústach aj v pošve. Bazálna teplota klesá pred ovuláciou a po skončení hneď vzrastie až o 0,5°C. Nevýhodou je, že zvýšenie teploty signalizuje koniec plodného obdobia, preto sa odporúča túto metódu kombinovať s inými.

Stanovenie hladiny hormónov

Ovulačný test

Ovulačné testy merajú zvýšenú hladinu luteinizačného hormónu (LH) v moči. Tento hormón stimuluje produkciu estrogénu a progesterónu vo vaječníkoch a je zodpovedný za spustenie ovulácie. Pozitívny test signalizuje LH peak, ktorý predchádza ovulácii, zvyčajne 12 až 36 hodín vopred. Výhodou tejto metódy je, že sa včas dozviete, kedy budete mať ovuláciu. Domáce ovulačné testy môžete zakúpiť v lekárni. Prečítajte si príbalový leták s návodom na použitie, aby neprišlo k chybnému vyhodnoteniu.
Ako spoznám, že ovulačný test je pozitívny?
Objavia sa 2 čiarky – jedna v kontrolnej oblasti a druhá v testovacej. Čiarka v testovacej oblasti by mala byť rovnaká alebo tmavšia, ako čiarka v kontrolnej oblasti.

Vyšetrenie z krvi

Vyšetrenie z krvi vykonáva lekár, a to na základe podozrenia na hormonálnu poruchu. Stanovenie hormonálneho profilu sa vykonáva 2x počas menštruačného cyklu. 2.-4. deň cyklu sa zisťujú hladiny bazálnych hormónov. 22. deň cyklu sa zisťuje hladina progesterónu, ktorý signalizuje skončenú ovuláciu.

Ultrazvuk

Plodné dni môžeme zistiť aj pomocou ultrazvuku. Ide o monitoring dozrievania vajíčok, tzv. folikulometria. Ultrazvuk sa vykonáva gynekológom na základe požiadavky ženy. Gynekológ podľa veľkosti vajíčka s obalom (folikulu) stanovuje, kedy môže prísť k ovulácii. Vyšetrenie ultrazvukom sa väčšinou hradí, a to v rozmedzí 20 – 30 EUR.

OVULAČNÁ KALKULAČKA – vypočítajte si svoje plodné dni