Po akej dlhej dobe snaženia by ste sa mali začať obávať neplodnosti?

Problém s počatím rieši z rôznych dôvodov stále viac párov. Za neplodnosť lekár označí stav vo chvíli, keď sa pri pravidelnom nechránenom pohlavnom styku s rovnakým sexuálnym partnerom nepodarí otehotnieť v priebehu 12 mesiacov.

Dá sa však povedať, že ak žena dosiahne 35 rokov a je stále bezdetná, hoci sa s partnerom o počatie snaží, je čas začať problém riešiť s lekárom.

Ak nedokážete rok čakať a chcete pre oplodnenie urobiť čo najviac, začnite krok po kroku od tých najjednoduchších metód:

● sledujte ovuláciu – merajte si bazálnu teplotu, poprípade využite ovulačné testy, ktoré sa dajú bežne kúpiť na mnohých miestach,
● stanovenie hormónu AMH z krvi vám ukáže počet zvyšných vajíčok,
● nechajte u muža zhodnotiť spermiogram,
● užívajte výživové doplnky vhodné pre obdobie, keď sa pár snaží o počatie.

Kedy navštíviť gynekológa

Ak vás začínajú trápiť pochybnosti, či môžete otehotnieť, mala by ste ako prvého navštíviť svojho gynekológa.

Ten vám môže vykonať niektoré testy sám, prípadne vás odošle na špecializované pracovisko zaoberajúce sa problémami s počatím.

Špecializované pracoviská

Ošetrujúci lekár nadviaže na vyšetrenie vykonané vaším gynekológom a navrhne vám ďalší postup.

Tu môžete podstúpiť ďalšie testy, predovšetkým na preukázanie ovulácie. Najpresnejším vyšetrením je opakované ultrazvukové vyšetrenie (folikulometria), pri ktorom sa sleduje rast folikulu a jeho následné prasknutie.

Najviac napovie stanovenie základného hormonálneho profilu, kultivačné vyšetrenie pre vylúčenie závažnejšej infekcie v pošve alebo ultrazvukové vyšetrenie priechodnosti vajcovodov.

Podľa výsledkov stanoví lekár spôsob a formu liečby.